21 Mart 2020 Cumartesi

Grand Thef Auto IV: The Complete Edition – Türkçe Yama


     Bu Türkçe yama paketi, Rockstar Games’in seneler sonra Steam ve kendi oyun platformu olan Rockstar Launcher için yeniden oluşturulmuş olan Grand Theft Auto IV: The Complete Edition için entegre edilmiştir.
Çeviriler, çeşitli çevirmenler ve çeviri grupları ile tamamlanmıştır!

     Grand Theft Auto IV’ün Türkçe yaması Oğuz Gürsel ve Tayfun Kumaş’a aitken, The Lost and Damned’in Türkçe yaması Türkçe Oyun (www.turkce-oyun.com) ekibi, The Ballad of Gay Tony’nin Türkçe yaması GTATurk.com (www.gtaturk.com) yani yeni adıyla GTAMulti.com (www.gtamulti.com) ekibi ile tamamlanmıştır.

     Bu paket, Tayfun Kumaş (TayfunKey) tarafından hazırlanıp GTATR.com (www.gtatr.com) üzerinde yayınlanmıştır!
Grand Theft Auto IV ve Story DLC’leri ve Türkçe Yamalar Hakkında!


GTA IV ve DLC Durumu…

   Grand Theft Auto IV: The Complete Edition sürümü, ana oyun olan Grand Theft Auto IV’ü ve bu oyunun iki senaryo DLC’si olan “The Lost and Damned” ile “The Ballad of Gay Tony”i kapsamaktadır.

   Rockstar Games’in 29 Nisan 2008 tarihinde Sony PlayStation 3 ve Microsoft Xbox 360 için piyasaya sürdüğü Grand Theft Auto IV, aylar sonra 02 Aralık 2008 tarihinde konsollardan PC’ye port edilmişti.

   Firma, 12 Şubat 2009 tarihinde ise sadece Microsoft Xbox 360 için The Lost and Damned DLC’sini piyasaya sürdü. Bunun ardından ise 29 Şubat 2009 tarihinde de yine aynı platform için The Ballad of Gay Tony DLC’sini piyasaya sürmüştü.
   Microsoft Xbox 360 için özel olarak yayınladığı bu DLC’leri daha sonra diğer platformlara çıkarma kararı alan Rockstar Games, 22 Ocak 2010 tarihinde “Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City” adı altında, Grand Theft Auto IV’ten bağımsız olarak bu Story DLC’leri derleyerek hem Sony PlayStation 3, hem de PC için piyasaya sürdü.
Bir süre sonra ise Rockstar Games, tüm oyunları tek bir pakette toplama kararı alarak sadece konsollar için “GTA IV: The Complete Edition” sürümünü 26 Ekim 2010 tarihinde piyasaya sürdü ve böylelikle Grand Theft Auto IV defterini kapattı!

PC Sorunları…

Sorun şu ki: Oyunun PC sürümü, Games for Windows Live (GWFL) desteğiyle hem fiziksel, hem de dijital olarak Grand Theft Auto IV ve GTA: Episodes from Liberty City olarak senelerce piyasada yer aldı. Oyunun PC için olan port sorunları ve oyuncuları memnun etmeyen GFWL sorunlarının yanı sıra, yenilenen ve o süreçten beri birçok sürümü yayınlanan Windows sürümleri yüzünden oyun hiçbir zaman stabil olamamıştı. Seneler sonra GTA IV için yayınlanan 1.0.8.0 yaması ile bu sorunlar geçici olarak ortadan kalmıştı.

Rockstar Games, aldığı son karar ile oyunun Steam sürümlerini GTA IV: The Complete Edition olarak yeniledi ve Games for Windows Live seçeneğini ortadan kaldırarak, kendi platformu olan Rockstar Launcher’a uyumlu hale getirdi. Bunun yanı sıra bazı sorunları da düzeltti. Böylelikle oyunun PC sürümü artık yeni nesil için daha stabil hale gelmiş oldu.

Türkçe Yama Sorunları…

Oyunun PC port sorunları kadar diğer rahatsız edici durum ise Türkçe yamalarıydı…

Grand Theft Auto III ve Grand Theft Auto Vice City’nin çevirmeni olan Oğuz Gürsel, bu oyun için Türkçe yama çalışmalarına her zamanki esprili kişiliği ile KuzeNiko adı altında başlamış, oyundaki diyalogların yoğunluğundan dolayı GTA IV: KuzeNiko 0.5 olarak %50 çevirisini yayınlamıştı. Diğer yarısında da pes edip bırakmıştı.
O dönem hazırlamakta olduğum GTA IV: Turkish City 2 modu için çevirilen yeni kısımları da alarak, oyunun %70’e yakınını tamamladık ve ardından da mod için daha uyumlu olarak %96’ya getirdik.

Bu süreçte OyunÇeviri ekibi The Lost and Damned’ı, GTATurk ekibi de The Ballad of Gay Tony’i çeviriyordu. GTATurk ekibi, The Ballad of Gay Tony’i sorunsuz bir şekilde hazır hale getirirken, OyunÇeviri ekibi The Lost and Damned’i iptal etmişti. Bu geçen zaman diliminde de 2014 senesine kadar Türkçe Oyun ekibi haricinde kimse bu DLC’ye el atmadı. 

Türkçe-Oyun ekibinin de yamayı iptal etmeye yakın süreçte, Türkçe yamayı ben aldım ve tamamladım. Böylelikle yarım yamalak da olsa, Türkçe yamalar piyasadaki yerini aldı. Hiç İngilizce bilmeyenler için uyumlu bir hale geldi. 

Emeği Geçenler!

Grand Theft Auto IV
Oğuz Gürsel (OzzTheWizZzaRD) & Tayfun Kumaş (TayfunKey)

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned
Türkçe-Oyun (www.Turkce-Oyun.com) adına…

-Mert Kaynak, Furkan Şahan Albayrak, Tayfun Kumaş, Uğur Aslan, Hakan Emre Yazıcı, Abbas Arıkan, Azizcan Sağlam, Berkay Koç, Ali Burak Toprak, Erkan Erdin, Hüseyin Serhat Çavunt, Yigit Altug Tatlipinar, Ali Mert Turaçlar, Hasan Berk, Bora Çitim
Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony
GTAMulti (www.gtamulti.com) eski adıyla GTATurk (www.gtamulti.com) adına…


Prisonero, IpeKate, Joker64, Emre, T-Ice, ScHenKaL, Lynx, Kudret35v

Ekran Görüntüleri!
Download ve Kurulum!

Türkçe yama, Steam ve Rockstar Launcher için uyumludur! 

Oyunun kurulu olduğu yere yükleme yapmanız gerekmektedir.

Türkçe yamayı buradan ücretsiz olarak indirebilirsiniz!

Alternatif indirme için burayı tıklayabilirsiniz.

26 yorum:

 1. bcvc bilgisayar virüs sokuyor. keşke para kazanmak icin olsa bile farklı bir uzantı sitesinden uploadlasaydınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmiyordum. Zaten pek bir geliri de yok. Duruma göre kaldıracağım o linkleri.

   Sil
  2. bcvc virüs sokuyor diye bi durum olamaz siz bir eklenti kurmasına veya indirmesine izin vermediğiniz sürece hiç bir şey yapamaz hadi müdahale edemiyorsunuz eyvallah o zaman adblock kurun

   Sil
 2. Yama Setup çalıştırıyorum Kurulum sırasında Otomatik bul dediğimde GTAIV.exe yi buluyor ancak ileri dediğimde " Kur " Butonu pasif. Çıkıp manuel olarak bulayım dedim Steamden dosya yoluna baktım gittim yine aynı otomatik aramada bulunan GTAIV.exe yi buldum yine aynı şekilde KUR butonu pasif. Oyunlarım C de değil. D ye kurulu, daha önceki yamalarda bir sorun olmamıştı ilk kez böyle birşeyle karşılaşıyorum. Yani dosya yolu doğru ancak KUR butonu pasif

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorunu çözdüm : GTAIV.exe yi seçmek gerekmiyormus. GTAIV.exe seçince kur butonu pasif direk Grand Theft Auto IV klasörüne kurdurmak gerekiyormuş. Yanı bu durumda Otomatik kurulum hatalı yeri gösteriyor. Dosya yolunun sonundaki GTAIV.exe yazısını silsinler kuracak olan kişiler.

   Sil
  2. dediğin uzantılar silinmiyo!!!

   Sil
  3. Direk Grand Theft Auto IV klasörünü seç .EXE yi seçmne o zaman kuruluyor.

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Linki google drive ile değiştiri misiniz lütfen.

  YanıtlaSil
 5. Veri indirme sınırı aşıldı. Dosyayı Yandex.Disk'e kaydedip oradan indirebilirsiniz. uyarısı alıyoruz. Linki yenileyebilirseniz seviniriz. Emeğinize teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Alternatif link ekledim şimdi. İyi oyunlar. :)

   Sil
 6. lütfen linki yenileyin veri indirme sınırı aşıldı yazıyor

  YanıtlaSil
 7. Yanıtlar
  1. Link kırık değil, fazla download yapıldığı için Yandex üyelik girişi istiyor. Yine de alternatif linki ekledim.

   Sil
 8. Hocam şu bcvc.live ı kullanmasanız olmuyor mu? indirmeyi becemedim bu şekilde.

  YanıtlaSil
 9. türkçe karakterleri nasıl çeviririz i ü ö ç ş lerden bahsediyorum

  YanıtlaSil
 10. hocam windows defender tehdit olarak algılıyor

  YanıtlaSil
 11. hocam bcvc bir sürü izin istiyor oui'ya falan yükleseniz olmuyor mu

  YanıtlaSil
 12. yanlız yama kurulmuyor kur düğmesi aktif değil exe dosyasını seçmeme ragmen ? oyun d sürücüsünde kurulu c ye kuramam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kardeşim otomatik olarak tarat tarama sonucunda 1 adet .exe uzantısı bulacak alttaki listeden bulduğu dosya yolunu seç Sonra ileri de, sonra gelen sayfada en sondaki GrandTheftAutoIV/GTAIV.exe göreceksin.. En sondaki GTAIV.exe yi sil

   Sil
 13. Manuel ve otomatik olarak bulamama rağmen kur butonu pasif ne yaptıysam olmuyor. Yardım ederseniz sevinirim. Oyun orijinal ve C diskine kurulu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. .exe yi seçme Grand Theft Auto IV klasörünü seç içine kursun

   Sil
  2. Yanıtın için teşekkür ederim fakat eskiden de öyle yapmama rağmen hala Kur butonu pasif halde.

   Sil
 14. (ÖNEMLİ)Tayfun kardeşim sana belirtmek istediğim bir husus var. Türkçe Yamanın bir bölümünde hata var. The Lost and Damned DLC^sinde Roman Holidays ( Romanın Tatili ) diye bir görev var. Görevde romanı kaçırıyoruz arabada giderken roman arabadan asağı iniyor ve tam sırada GTA IV çalışmayı durdurdu diye kapanıyor. 4-5 Defa denedim ama bu hep aynı yerde oyunu kapatıyor
  Çözümü için ; Türkçe yamayı oyundan kaldırdım orjinal dilde oynadım o görevi sorunsuz şekilde bitirdikten sonra yeniden kurdum. Yani yamanın o kısmında bir uyumsuzluk var bilgin olsun diye yazmak istedim belki güncelleme yayınlarsın. O bölümde takılan arkadaşlar silip geçtikten sonra yeniden kurabilir.

  YanıtlaSil